Григор срещу Анди Мъри на четвъртфиналите в Банкок

Григор Димитров и Анди Мъри ще се изправят един срещу друг в двубой от четвъртфиналите на турнира с награден фонд $587,000, провеждащ се в Банкок (категория АТР 250).

Мачът ще се играе в петък от 15,00 ч. българско време и ще може да се проследи в интернет от секцията ни „Гледай тенис на живо“ в горната дясна част на TennisKafe.

Шотландецът се класира за тази фаза на състезанието след победа с 6-4 6-2 над Микаел Берер, а Гришо се наложи със 7-6(8) 6-1 над Симоне Болели.

Двубоят започна с предимство за хасковлията, който без никакви проблеми задържаше подаванията си, като в един гейм дори наниза три аса. От друга страна, във всеки един от шестте сервис гейма на Болели българинът спечели поне по две точки, а в един от тях имаше и шанс за пробив, но такъв така и не последва.

Стигна се до тайбрек, в който при 5-4 точки Болели имаше два сервиса да приключи сета, но вместо това Григор спечели и двете разигравания и при 6-5 на свой ред сервираше за сета. В този момент Димитров допусна двойна грешка, а при 8-7 хасковлията отново сервираше за сета… и отново не се възползва от шанса си. При 9-8 Гришо получи четвърти сетбол, този път на ретур. За щастие четвъртият се оказа щастлив за първата ни ракета и след драматичен тайбрек Григор поведе със сет аванс.

Втората част започна с гейм за италианеца, но последваха шест поредни в сметката на Гришо. В тези минути хасковлията буквално летеше по корта и показа изключителен тенис – бомбени асове, страхотни форхенди, впечатляваща защита, стабилен форхенд и завидна концентрация. В един момент, на една от точките за пробив, Димитров падна на земята, но бързо се съвзе и в крайна сметка спечели разиграването.

До този момент Григор е изиграл пет мача срещу тенисисти от Топ 10 на света и загуби всеки един от тях, но в три от тях спечели сет – срещу Надал, Симон и Ферер. Двете срещи, в които Гришо не взе сет, бяха втората срещу Симон и тази срещу Монфис.

С класирането си за четвъртфиналите хасковлията си осигури $17,400 от наградния фонд и 45 точки за ранглистата, които ще го изкачат от №76 до около №70.

Ако Григор премине и през Мъри, ще се превърне в първия българин, достигал до полуфинал на АТР турнир. Освен това ще запише и най-голямата победа в историята на родния ни тенис по отношение на класирането на противника. До този момент притежател на това постижение е Орлин Станойчев, който през 1999 г. отстрани 22-рия в ранглиста Алберт Коста. Най-голямата победа на Гришо е над тогавашния №23 в света Томаш Бердих – Ротердам 2009 г.